Резолюція науково-практичної конференції "CardioTIME 2.0: хронічна та гостра ішемічна хвороба серця"

Для участі у телемості «CardioTIME 2.0: хронічна та гостра ішемічна хвороба серця» (м. Київ, Україна), що відбувся 29 вересня, зареєструвалося близько 4 000 фахівців системи охорони здоров'я.

Телеміст відбувся у мультидисциплінарному форматі та об’єднав лікарів різних спеціальностей: кардіологів, ревматологів, терапевтів і сімейних лікарів. Ці лікарі кожного дня стикаються з пацієнтами, хворими на ішемічну хворобу серця.

Мета телемосту — підняти проблему ендотеліальної дисфункції та порушення енергозабезпечення міокарда при хронічній ішемічній хворобі серця, а також проблему та роль ішемічного каскаду при гострому коронарному синдромі (ГКС), висвітлити власний досвід використання блокатору ішемічного каскаду при ГКС лікарями.

До уваги та обговорення учасникам було запропоновано трансляцію 7 доповідей, у яких було висвітлено:

 • патогенез ішемічної хвороби серця (ІХС), роль ендотеліальної дисфункції;
 • шляхи збільшення толерантності до фізичних навантажень у хворих на ІХС;
 • механізми захисту серцево-судинної системи від впливу стресу;
 • роль залізодефіциту у кардіологічного пацієнта та методи його корекції;
 • роль та механізм розвитку ішемічного каскаду при ГКС, можливості його блокади. 

Спікери акцентували увагу слухачів, особливо первинної ланки, на необхідність дотримання ступеневої терапії на амбулаторному етапі, адже відновлення судин триває до 1–2 місяців і більше.

Під час науково-практичної конференції «CardioTIME 2.0: хронічна та гостра ішемічна хвороба серця» працював чат, завдяки чому кожен учасник мав змогу поставити спікерам запитання та отримати відповідь. Було проведено інтерактивне опитування слухачів, дякуємо вам за ваші відповіді! Також відбулася вікторина з розіграшем цінних призів, вони будуть доставлені призерам протягом 2 тижнів після проведення телемосту.

Захід зареєстровано в Центрі тестування при МОЗ України. Номер заходу: 1007701. Всі учасники отримають сертифікат, який дає право на нарахування 5 балів БПР відповідно до Наказу МОЗ України від 22.02.2019 № 446. Реєстраційний номер провайдера БПР — 1208.

Висновки та рішення за результатами обговорення доповідей:

 1. Сьогодні у фокусі уваги дослідників і лікарів знаходяться не тільки атеросклеротичні зміни в коронарних судинах, а й ступінь ендотеліальної дисфункції, адже вона є клінічним проявом ендотеліальної дисфункції. Нормалізація функції ендотелію – це шлях до сповільнення прогресування атеросклерозу. Застосування фіксованої інфузійної комбінації L-аргініну та L-карнітину є патогенетично обґрунтованим. За результатами міжнародних досліджень, L-аргінін покращує функцію ендотелію судин, збільшує діаметр просвіту судини в стенозованому сегменті на 3-24%, гальмує прогресування атеросклеротичних бляшок і сприяє покращенню показників ліпідного профіля. В свою чергу, L-карнітин відновлює β-окислення жирних кислот, зменшує ризик розвитку шлуночкових аритмій та AV-блокад і також сприяє покращенню показників ліпідного профіля.
 2. Ішемічна хвороба серця — це «мотор без палива», адже при ІХС відзначається вторинна карнітинова недостатність, внаслідок цього знижується синтез АТФ в кардіоміоцитах. Переключення на гліколіз забезпечує синтез АТФ в 3–3,5 рази менше, ніж при β-окислення жирних кислот. Для оцінки ступеня толерантності до фізичних навантажень при ІХС потрібно використовувати інструментальні методи дослідження: ергоспірометрію або велоергометрію. Лікування ІХС потребує комплексного підходу: корекція функції ендотелію, покращення ліпідного профіля та відновлення нормального шляху синтезу енергії АТФ. З метою підвищення толерантності до фізичних навантажень рекомендовано програми кардіореабілітації, а також додавання до медикаментозної терапії фіксованої інфузійної комбінації L-аргініну та L-карнітину, яка усуває ішемію та відновлює енергозабезпечення міокарда при ІХС.
 3. Тривожно-депресивний стан — самостійний чинник прогресування серцево-судинних захворювань. Кардіологічні симптоми насправді можуть бути проявами тривоги. Ключовий механізм їхнього розвитку — порушення функції симпатичної нервової системи та розвиток ендотеліальної дисфункції. Для лікування тривожних розладів у пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями (ССЗ) застосовують препарати, що зменшують вплив стресу на організм, та ендотеліопротекторну терапію. Анксіолітики є невід’ємною складовою лікування пацієнта з ССЗ та стресом, але мають низку побічних ефектів. Лодиксем — універсальний органопротектор з ефектом денного транквілізатора: він знижує рівень тривоги, страх та занепокоєння, відновлює функцію ендотелію; при цьому Лодиксем не викликає сонливість і звикання. Для прямого відновлення ендотеліальної функції пацієнтам з хронічним стресом потрібен інфузійний L-аргінін — незамінний донатор оксиду азоту. На усунення навіть незначного дефекту ендотелію може бути потрібно 60 і більше днів, адже регенерація ендотелію значно сповільнюється при гіперхолестеринемії, гіпертензії, з віком, при повторних ушкодженнях. Тому після завершення інфузійного курсу лікування слід призначити пероральний розчин L-аргініну аспартату — для продовження курсу відновлення судин. Повний курс лікування L-аргініном (інфузійний плюс пероральний курс) — до 2 місяців.
 4. Залізодефіцит – пряма загроза виживанню кардіологічного пацієнта, він асоційований з ІХС, загальною та серцево-судинною смертністю. Компенсація залізодефіциту за допомогою дієти нераціональна, а іноді навіть небезпечна. Корекція дефіциту заліза ефективна лише при застосуванні внутрішньовенних препаратів заліза, наприклад, заліза (ІІІ) гідроксид-сахарозного комплексу, який переноситься на трансферин і феритин безпосередньо з препарату, а потім депонується. Останнє пояснює неможливість передозування, на відміну від сольових сполук заліза, до яких відносяться внутрішньом’язові форми заліза, всмоктування яких відбувається за градієнтом концентрації. Заліза (ІІІ) гідроксид-сахарозний комплекс без декстрану не утворює вільних радикалів при надходженні до організму, що дає високу переносимість. Введення довенно шляхом тривалої ін’єкції (на аутокрові) дає змогу компенсувати дефіцит заліза навіть в амбулаторних умовах.
 5. Гострий коронарний синдром запускає в кардіоміоцитах розвиток ішемічного каскаду. Його ключовими ланками є перевантаження клітин іонами кальцію, гіперпродукція вільних кисневих радикалів, перекисне окислення ліпідів і ураження ендотелію. Фінал ішемічного каскаду – загибель кардіоміоцитів шляхом апоптозу та ферроптозу. Ішемічний каскад починається задовго до появи його клінічних проявів. Навіть зміни на ЕКГ при ГКС — це вже майже незворотній ішемічний каскад. Додавання едаравону до стандартної терапії ГКС супроводжується зменшенням ензиматичного розміру інфаркту, послабленням апоптозу та ферроптозу кардіоміоцитів, збільшенням фракції викиду лівого шлуночка. Едаравон вказаний у протоколах (гайдлайнах) лікування ГКС в Японії, де зазначено, що застосування едаравону у пацієнтів з ГКС зменшує реперфузійне ураження. При ГКС першу дозу едаравону вводять протягом 10 хвилин внутрішньовенно струминно перед реперфузією, після цього застосовують по 30 мг (1 амп.) двічі на добу внутрішньовенно крапельно курсом до 14 днів.
 6. Раніше при тромболізисі реперфузійні аритмії розглядали як сприятливий симптом, який свідчить про відновлення коронарного кровотоку. Це виявилося помилковим, адже з  впровадженням черезшкірних коронарних втручань стало очевидним, що реперфузійні аритмії асоційовані зі збільшенням зони інфаркту та зниженою скорочувальною функцією міокарда. У дослідженнях едаравон продемонстрував здатність зменшувати реперфузійне ураження міокарда та профілактувати розвиток реперфузійних аритмій.
Завантажити текст Резолюції можна за посиланням.

🎬 Не було можливості подивитись усі доповіді? Перегляньте запис телемосту:


❗ Рекомендуємо підписатися на нашу Facebook-сторінку та YouTube-канал – він регулярно поповнюється цікавими та актуальними доповідями відомих українських та міжнародних спікерів зі сфери медицини. 

Реєструвалися на наші заходи раніше? 

Підпишіться на VIBER-ВOT "Infusiontherapy" – отримуйте актуальну інформацію, цікаві анонси та новини на тему інфузійної терапії! Для початку роботи в чат-боті, надішліть будь-яке повідомлення після підписки. 

ℹ️ Інформаційний партнер платформи "Міжнародний конгрес з інфузійної терапії" ➡ телеграм-канал для лікарів "Журнал Гіппократенка" 🏥. Долучайтесь 👍