Резолюція III-го онлайн-телемосту з циклу "Ведення пацієнтів з астмою, ХОЗЛ. Лікування в стилі "ІЗІ". Нові можливості програми "Доступні ліки"

Для участі у III-му онлайн-телемості з циклу "Ведення пацієнтів з астмою, ХОЗЛ. Лікування в стилі "ІЗІ". Нові можливості програми "Доступні ліки" (м. Київ, Україна), який відбувся 8 листопада, зареєструвалось близько 4 400 фахівців системи охорони здоров’я. 

В рамках заходу провідні спеціалісти та практики в галузі алергології, пульмонології, педіатрії, дієтології поділились своїми експертними думками та досвідом ведення пацієнтів з бронхіальною астмою та ХОЗЛ. 

Особливу увагу було надано змінам в державній програмі реімбурсації "Доступні ліки", оновленим рекомендаціям по лікуванню бронхіальної астми, опублікованим даним присвяченим впливу війни на пацієнтів.

До уваги учасникам було запропоновано трансляцію 7-ми доповідей, у яких висвітлено наступні теми:

 • Розширення груп захворювань в програмі "Доступні ліки" та оновлення реєстру препаратів, які компенсуються за державною програмою реімбурсації для пацієнтів з бронхіальною астмою, ХОЗЛ.
 • Зміна виписки препаратів для лікування бронхіальної астми і ХОЗЛ у медичних інформаційних системах 
 • Вплив війни на пацієнтів з астмою, ХОЗЛ.
 • Новий Український протокол лікування астми у дітей.
 • Оновлення рекомендацій GINA в 2022 році 
 • MART-СТРАТЕГІЯ – підходи до лікування бронхіальної астми спрямовані на досягнення контролю 
 • Чому Всесвітня Організація Охорони Здоров’я декларує необхідність доступної цінової політики на препарати для лікування астми і ХОЗЛ?

Панельна дискусія з практикуючими експертами в області пульмонології, алергології та терапії була присвячена обговоренню можливості оновлення програми державної реімбурсації «Доступні ліки», адаптації лікування бронхіальної астми, ХОЗЛ в умовах війни. 

Висновки та рішення за результатами обговорення доповідей:

 1. Наказом МОЗ України від 27.10.2022 р. № 1931 затверджено оновлений Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 20 жовтня 2022 р. Документ набув чинності з 31 жовтня 2022 р.
 2. Нозологію «Бронхіальна астма" замінили на групу захворювань "Хронічних хворобах нижніх дихальних шляхів". Це означає, що лікар може призначити Буфомікс і Будесонід не тільки пацієнтам з бронхіальною астмою, а й з ХОЗЛ.
 3. В реєстр додано комбіновані лікарських засобів, що застосовуються при хронічних хворобах нижніх дихальних шляхів, — 9 позицій, з яких 6 відшкодовуються повністю. Особлива увага приділена комбінації будесоніду/формотеролу, який в низьких, середніх та високих дозах. 
 4. Використання сухопорошкового ІГКС забезпечує кращу доставку діючої речовини, порівнюючи з аерозольним. Будесонід в інгаляторі Ізіхейлер є найдоступнішим сухопорошковим інгалятором. Лікар повинен обрати зручний і простий інгалятор для пацієнта. 
 5. Відсутній контроль бронхіальної астми відзначають близько у 60% пацієнтів. Причиною є використання короткодіючих бронхолітиків, які знижують симптоми, та пропуск інгаляційних глюкокортикостероїдів. Фіксована комбінація формотерол/будесонід дає можливість використовувати один інгалятор в двох режимах - базисна терапія і симптоматична терапія (скорочено: MART-режим). Фіксована комбінація будесонід/формотерол розглядається як пріоритетна терапія, згідно міжнародних рекомендацій за рахунок високої ефективності режиму МART. Також важливо, щоб інгалятор був зручним для швидкого зниження симптомів та доступним по ціні для багатьох пацієнтів. Комбінація формотерол/будесонід в інгаляторі Ізіхейлер відповідає цим критеріям. 
 6. Хоча клінічні дослідження і показують, що контроль симптомів астми може бути забезпечений, у реальній клінічній практиці дане захворювання все ще є погано контрольованим і в багатьох країнах продовжує залишатися загрозою для здоров’я суспільства. Згідно міжнародних рекомендацій GINA 2022 одним із важливих факторів є використання ефективної та простої схеми лікування, яка буде формувати прихильність пацієнта до лікування. Наступним кроком є забезпечення використання інгалятора, який мінімізує кількість критичних помилок при використанні препарату і спрощує схему лікування. Інгалятор Ізіхейлер з комбінацією будесонід/формотерол відповідає даним критеріям.
 7. Для лікування ХОЗЛ групи А та B більш рекомендованими є використання довготривалого бронхолітика. Формотерол забезпечує бронходилятацію протягом 12-ти годин та довів свою ефективність у зниженні симптомів у пацієнтів з ХОЗЛ. Потрібно використовувати інгалятори, які забезпечують доставку діючої речовини навіть у пацієнтів зі слабким інспіраторним потоком.
 8. Пацієнт повинен мінімізувати кількість помилок при використанні інгалятора. При використанні багатодозових інгаляторів допускається менша кількість помилок.
 9. При лікуванні астми і ХОЗЛ важливою характеристикою є можливість інгалятора доставити всю дозу у легені. Інгалятори з високим внутрішнім тиском створюють високий тік повітря та забезпечують повну віддачу дози інгалятором. Інгалятор повинен забезпечувати стабільну доставку майже 100 % дози лікарського засобу навіть при невеликих інспіраторних потоках (28 л/хв і більше).
 10. Одним із важливих психоемоційних факторів, які впливають на пацієнта з астмою і ХОЗЛ – це результат лікування. Важливо одразу уникнути факторів, які можуть знизити мотивацію пацієнта до лікування – висока вартість, незручна схема терапії, часте виникнення побічних ефектів. Використання сучасних стратегій фармакотерапії, сучасних методів доставки та великої прихильності пацієнта забезпечить ефективність лікування і позитивний стан пацієнта. Забезпечення високої клінічної ефективності лікування та позитивного стану пацієнта і лікаря називається – лікування в стилі «ІЗІ». 
 11. Лікарі первинної ланки є важливою і значною частиною у лікуванні пацієнтів з бронхіальною астмою або ХОЗЛ. Діагностика, лікування, корекція терапії може проводитися як самостійно сімейним лікарем, так і в комплексній роботі з пульмонологом або алергологом. Сучасні принципи ведення пацієнтів з астмою і ХОЗЛ залишаються на первинній ланці аналогічними, як і в спеціалістів вузького профілю. Сімейні лікарі повинні фокусуватися на використанні комбінації формотерол/ІГКС як першочергової терапії на всіх етапах астми. Призначення пацієнтам зручних і простих у використанні інгаляторів, наприклад, Ізіхейлер, та врахування лікарем фармакоекономічної доступності для пацієнта сформує високу прихильність до лікування та забезпечить високий контроль бронхіальної астми або ХОЗЛ.

Завантажити текст Резолюції можна за посиланням.

🎬 Не було можливості подивитись усі доповіді? Перегляньте запис телемосту:


❗ Рекомендуємо підписатися на нашу Facebook-сторінку та YouTube-канал – він регулярно поповнюється цікавими та актуальними доповідями відомих українських та міжнародних спікерів зі сфери медицини. 

Реєструвалися на наші заходи раніше? 

Підпишіться на VIBER-ВOT "Infusiontherapy" – отримуйте актуальну інформацію, цікаві анонси та новини на тему інфузійної терапії! Для початку роботи в чат-боті, надішліть будь-яке повідомлення після підписки. 

ℹ️ Інформаційний партнер платформи "Міжнародний конгрес з інфузійної терапії" ➡ телеграм-канал для лікарів "Журнал Гіппократенка" 🏥. Долучайтесь 👍