Резолюція онлайн-телемосту "Респіраторні інфекції - до чого готуватись цього сезону?"

Для участі у телемості "Респіраторні захворювання лікуй респіраторно. Респіраторні інфекції - до чого готуватись цього сезону?" (м. Київ, Україна), який відбувся 15 вересня, зареєструвалось близько 5 500 фахівців системи охорони здоров’я

В рамках заходу провідні спеціалісти та практики в галузі алергології, пульмонології, педіатрії, дієтології поділились своїми експертними думками та досвідом ведення пацієнтів з гострими респіраторними вірусними інфекціями, бронхіальною астмою, бронхіолітом та бронхообструктивним синдромом.

Особливу увагу було надано питанню веденню пацієнтів з гострими респіраторними інфекціями в епідсезон 2022/2023 під час війни та зростаючого СOVID-19, можливостями в етіотропному та симптоматичному лікуванні пацієнтів та новим методами профілактичних заходів. 

До уваги учасникам було запропоновано трансляцію 7-ми доповідей, у яких висвітлено наступні питання:

 • Лікування ГРВІ на фоні пандемії Covid-19.
 • Профілактика респіраторних інфекцій. Поговорімо відверто...
 • Загострення бронхіальної астми на фоні ГРВІ.
 • Тренди на методи адресного лікування респіраторних захворювань.
 • Зміни в програмі НСЗУ: що пропонують "Доступні ліки" сьогодні?
 • Досвід респіраторної цитопротекції у пацієнтів з БА.

Висновки та рішення за результатами обговорення доповідей: 

 1. Бронхіоліт - гостра вірусна інфекція нижніх дихальних шляхів, що вражає дітей <24 міс і характеризується респіраторним дистресом, свистячим диханням і крепітацією в легенях. Згідно з рекомендаціями ААP і SIGN, з точки зору доказової медицини лікування гострого бронхіоліту зводиться переважно до забезпечення адекватного догляду за дитиною (харчування та гідратації) і підтримки нормальної SatО2 крові. Ефективність рутинного використання бронхолітиків, глюкокортикостероїдів (ГКС), антибіотиків, противірусних препаратів не доведена. Використання гіпертонічного (3%) натрію хлориду призводило до скорочення терміну госпітального лікування і покращання клінічної симптоматики
 2. Бронхообструктивний синдром (БОС) – це гетерогенний патологічний стан, який може бути проявом різноманітних нозологій, є одним із найпоширеніших симптомокомплексів у педіатричній та терапевтичній практиці.
 3. Згідно міжнародних рекомендацій при лікуванні бронхообструктивних захворювань (наприклад бронхіальна астма, гострий обструктивний бронхіт) необхідно застосовувати інгаляційні бронхолітики та стероїди. Інгаляційний сальбутамол є приорітетним в рекомендаціях та має переваги в ефективності та безпеці над пероральним сальбутамолом. Небулізований флютиказону пропіонат є альтернативою пероральних стероїдів. 
 4. Першим кроком у лікуванні бронхообструкції викликаної бронхоспазмом є використання сальбутамолу через небулайзер, або спейсер. Іпратропію бромід додається тільки при тяжкій бронхообструкції. Використання пероральних бронхолітиків не рекомендується, через велику кількість побічних ефектів та меншу ефективність, порівнюючи з інгаляційними бронхолітиками. У дітей з частими вірус-індукованими епізодами візингу та періодичними симптомами бронхіальної астми можна розглянути застосування інгаляційних кортикостероїдів епізодично. Небулізований флютиказону пропіонат розглядається як препарат вибору при бронхообструкції. Для інгаляцій через небулайзер рекомендується використовувати розчини в однодозових контейнерах із мінімальним вмістом консервантів в допоміжних речовинах.
 5. У дітей з візингом атопічного генезу та періодичними симптомами бронхіальної астми можна розглянути застосування інгаляційних кортикостероїдів епізодично. Небулізований флютиказону пропіонат розглядається як препарат вибору при бронхообструкції атопічного типу
 6. Відсутній контроль бронхіальної астми відзначають близько у 60% пацієнтів. Причиною є використання короткодіючих бронхолітиків, які знижують симптоми, та пропуск інгаляційних глюкокортикостероїдів. Фіксована комбінація формотерол/будесонід дає можливість використовувати один інгалятор в двох режимах - базисна терапія і симптоматична терапія (скорочено: MART-режим). Фіксована комбінація будесонід/формотерол розглядається як пріоритетна терапія, згідно міжнародних рекомендацій за рахунок високої ефективності режиму МART. Також важливо, щоб інгалятор був зручним для швидкого зниження симптомів та доступним по ціні для багатьох пацієнтів. Комбінація формотерол/будесонід в інгаляторі Ізіхейлер відповідає цим критеріям.
 7. Небулайзерна терапія є обгрунтованим доказовою медициною методом адресної доставки лікарських засобів у дихальні шляхи . Оскільки використання терапії потребує певних навичок, важливо враховувати типові помилки.
 8. Нові оцінки показують, що щонайменше 1,27 мільйона смертей на рік безпосередньо пов’язані з резистентністю до антимікробних препаратів (AMR), що вимагає термінових дій з боку політиків і медичних спільнот, щоб уникнути подальших смертей, яким можна запобігти.
 9. Антисептична інгаляція, дійсно, очевидно і заслужено відмічена, як цінний засіб при лікуванні великого і важливого класу захворювань; і я вірю, що вона здатна до набагато більшого розвитку і продовження, і що в кінцевому підсумку вона буде відігравати визначальну роль у лікувальній терапії майбутнього. Але хоча безсумнівні ознаки його використання здаються цілком виправданими, він не буде прийнятий дуже швидко і в повному обсязі. Таке визнання означає, що його значення є дуже цінним в руках лікарів, які тепер проводитимуть довге і велике випробовування цього методу.
 10. Бронхіоліт – генералізоване запальне ураження бронхіол, все частіше зустрічається не лише у дітей віком до 2-х років. Серед причин поширення захворювання у пацієнтів старшого віку можна виділити Covid-19, зокрема спричинений штамом Омікрон та альтернативні методи куріння поширені серед підлітків - електронні сигарети та вейпінг. Небулайзерна терапія з гіпертонічним розчином NaCl в комбінації з гіалуроновою кислотою є перспективним методом усунення бронхообструкції у пацієнтів з бронхіолітом.
 11. Респіраторна цитопротекція демострує свою ефективність у покращенні контролю Бронхіальної астми у дітей. Застосування інгаляційного цитопротектора на основі ектоіну у дітей з загостренням БА призводило до зменшення інтенсивності і тривалості симптомів та покращення функції зовнішнього дихання.
 12. Інтраназальне застосування амінокапронової кислоти демонструє високий потенціал для профілактики, екстреної профілактики та лікування вірусних респіраторних інфекцій. В контексті збільшення захворюваності на Covid-19 та зросту захворюваності на грип, варто більше уваги приділити профілактиці та екстреній ГРВІ в т.ч. за допомогою інграназального застосування амінокапронової кислоти.

Завантажити текст Резолюції можна за посиланням.

🎬 Не було можливості подивитись усі доповіді? Перегляньте запис телемосту:


❗ Рекомендуємо підписатися на нашу Facebook-сторінку та YouTube-канал – він регулярно поповнюється цікавими та актуальними доповідями відомих українських та міжнародних спікерів зі сфери медицини. 

Реєструвалися на наші заходи раніше? 

Підпишіться на VIBER-ВOT "Infusiontherapy" – отримуйте актуальну інформацію, цікаві анонси та новини на тему інфузійної терапії! Для початку роботи в чат-боті, надішліть будь-яке повідомлення після підписки. 

ℹ️ Інформаційний партнер платформи "Міжнародний конгрес з інфузійної терапії" ➡ телеграм-канал для лікарів "Журнал Гіппократенка" 🏥. Долучайтесь 👍