Резолюція онлайн-телемосту «Міждисциплінарний CardioTime»
30-11-2021
Для участі у телемості «Міждисциплінарний CardioTime», який відбувся 25-го листопада 2021 року (м. Київ, Україна), зареєструвалось близько 5 000 фахівців системи охорони здоров’я.
Міждисциплінарний формат заходу забезпечили спікери різних спеціальностей: кардіологи, ендокринологи, неврологи, анестезіологи.
Захворювання серцево-судинної системи ставлять під загрозу життя пацієнтів. Вони є однією з головних причин смертності в усьому світі, й Україна не є винятком. Згідно результатів дослідження STEPS, показник смертності в результаті серцево-судинних захворювань посеред неінфекційних захворювань у нашій країні становить 63%. І це – один із найвищих показників у світі.
Ішемічна хвороба серця та інсульт є найпоширенішими захворюваннями серцево-судинної системи та головними чинниками втрати здоров’я українців. Тому програма сьогоднішньої телеконференції присвячена таким актуальним питанням:
- Які підходи до реабілітації пацієнтів із постковідним синдромом?
- Як сповільнити ураження серця, мозку та нирок при артеріальній гіпертензії?
- Як можна запобігти розвитку хронічної легеневої гіпертензії після тромбоемболії легеневої артерії – результати дослідження
- Погляд ендокринолога та анестезіолога на проблему цукрового діабету на тлі артеріальної гіпертензії
- Як зменшити ішемічно-реперфузійну травму при гострому інфаркті міокарда?
Під час телемосту «Міждисциплінарний CardioTime» працював чат, завдяки чому кожен учасник мав змогу поставити спікерам запитання та отримати відповідь. Також у чаті було написано багато слів подяки шановним спікерам за змістовні доповіді.
Висновки та рішення за результатами обговорення доповідей:
- Пусковими у розвитку постковідних ускладнень є патофізіологічні синдроми: ендотеліїт, системне фонове запалення, пульмоніт та виражений клінічний синдром – астенія. Ендотеліїт – один із провідних синдромів при COVID‑19 та пускових механізмів Long COVID. Системне фонове запалення виникає внаслідок ушкодження цитокінами та вільними радикалами ендотелію судин при гіперімунній реакції; у пацієнтів після одужання концентрація прозапальних цитокінів залишається підвищеною, що свідчить про продовження запального процесу після одужання.
- Призначення едаравону при Long COVID дозволяє знизити системне фонове запалення за рахунок придушення прозапальних цитокінів IL-1, IL-6, TNF-α і металопротеїназ, забезпечує нейтралізацію вільних радикалів, пригнічує функцію iNOS і nNOS, підсилює адгезивні контакти ендотелію. Фіксована комбінація L-карнітину та L-аргініну покращує енергозабезпечення міокарда та допомагає усунути наслідки ендотеліїту; для посилення останнього ефекту рекомендовано приймати L-аргініну аспартат перорально після закінчення інфузійного курсу. Ксилітол-вмісний розчин електролітів може бути призначений для зменшення проявів астенічного синдрому, тому що ксилітол метаболізується без участі інсуліну та забезпечує клітини енергією.
- Тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА) є третьою з найчастіших причин серцево-судинної смертності (поряд з інфарктом міокарда та інсультом). Летальність при ТЕЛА складає в середньому 15%, а протягом перших 3 місяців – до 17%. Кожна п’ята ТЕЛА онкоасоційована. Легенева гіпертензія суттєво знижує якість життя пацієнтів, потребує призначення коштовного лікування, призводить до інвалідизації працездатного населення й асоціюється з несприятливим прогнозом та збільшенням смертності. За результатами дослідження, яке було проведено на базі Харківської клінічної лікарні №8 за участі 59 пацієнтів, було зроблено висновки, що ураження правого шлуночка та післятромбоемболічна легенева гіпертензія є незалежними факторами ризику несприятливого прогнозу при ТЕЛА. В той же час доповнення стандартної терапії ТЕЛА фіксованою комбінацією L-карнітину та L-аргініну сприяє зменшенню ураження правого шлуночка та легеневої гіпертензії.
- За даними Європейської асоціації кардіологів, в Україні смертність чоловіків і жінок від інфаркту міокарда в 14 і 23 рази більше, ніж у Франції, й цьому немає пояснення. Феномен no-reflow зустрічається у 5-50% пацієнтів з інфарктом міокарда з елевацією сегмента ST після первинної коронарної інтервенції або тромболізису. Реперфузійне пошкодження може також викликати явище інтраміокардіальної геморагії, яка може бути визначена у половини хворих з успішною реперфузією інфарктованої ділянки міокарда. Едаравон збільшує експресію eNOS з пригніченням окислення ліпопротеїдів низької щільності. Введення едаравону безпосередньо перед реперфузією може зменшити окислювальний стрес і покращити віддалені клінічні результати лікування пацієнтів з гострим інфарктом міокарда.
- Неконтрольоване перекисне окислення ліпідів (ПОЛ) і/або накопичення вільних радикалів за іншими причинами є одним із механізмів пошкодження структури та функції органів і систем. Ферроптоз – це новий тип регульованої загибелі клітин, що характеризується перерозподілом або накопиченням заліза та збільшенням перекисного окислення ліпідів у мембрані. Ферроптоз бере участь у багатьох патологічних станах, таких як рак, нейродегенеративні захворювання та ішемічно-реперфузійна травма. Едаравон достовірно знижує ризик розвитку реперфузійних аритмій, а відсутність призначення едаравону – незалежний предиктор кардіоваскулярних подій після інфаркту міокарда (рефрактерна стенокардія, нефатальний ІМ, ішемічний інсульт) протягом 415±32 днів.
- Анемія – лише «вершина айсберга». Прямою загрозою виживанню хворих є залізодефіцит. Заповняти «втрачене» залізо за допомогою дієти – нераціонально, а часом і небезпечно. Для корекції залізодефіциту бажано використовувати несольові препарати трьохвалентного заліза, наприклад, заліза (ІІІ) гідроксид-сахарозний комплекс, який переноситься на трансферин і феритин безпосередньо з препарату, а потім депонується. Це пояснює неможливість передозування, на відміну від сольових сполук заліза, до яких відносяться внутрішньом’язеві форми заліза, всмоктування яких відбувається за градієнтом концентрації. Заліза (ІІІ) гідроксид-сахарозний комплекс без декстрану не утворює вільних радикалів при надходженні до організму, що дає високу переносимість. Введення довенно шляхом тривалої ін’єкції (на аутокрові) дає змогу компенсувати дефіцит заліза навіть в амбулаторних умовах.
- На цукровий діабет страждають до 150 млн людей у світі, в Україні – до 1 млн; до 90% з них мають цукровий діабет 2 типу. Діабет і артеріальна гіпертензія мають спільні фактори ризику: генетична схильність, інсулінорезистентність, дисліпідемія, ожиріння, ендотеліальна дисфункція та судинне запалення. При цьому знижується синтез NO внаслідок зниження біодоступності L-аргініну. Екзогенне введення L-аргініну сприяє зменшенню негативних ефектів асиметричного диметиларгініну (ADMA), збільшенню продукції NO та відновленню функції ендотелію. Синдром раннього старіння судин – передчасний та прискорений розвиток структурних та функціональних вікових змін у судинах; зазвичай виникає внаслідок куріння, підвищення рівня холестерину крові, цукрового діабету та артеріальної гіпертензії. Захист судин з використанням подвійної дози L-аргініну (8,4 г) може відстрочувати судинне старіння.
- У пацієнтів з цукровим діабетом, особливо другого типу, виникають проблеми інсулінорезистентності, прискорених атеросклеротичних процесів, високих рівнів глюкози крові, які досить важко знизити. Інфузійний розчин на основі ксилітолу вирішує обидві проблеми: завдяки вмісту ксилітолу забезпечує інсулінонезалежний енергетичний метаболізм замість глюкози та стимулює синтез адипонектину, котрий знижує рівень вісцерального жиру та захищає від проявів атеросклерозу.
- В Україні лише 14% пацієнтів з артеріальною гіпертензією приймають антигіпертензивні препарати та мають контрольований артеріальний тиск. Україна посідає перше місце серед країн Європи по захворюваності на інсульт. У зв’язку з цим існує потреба в ефективній органопротекції у пацієнтів з артеріальною гіпертензією, яку проводять у чотирьох напрямках: модифікація способу життя, ефективний контроль артеріального тиску, статинотерапія з досягненням цільових значень холестерину ліпопротеїдів низької щільності та використання додаткових можливостей захисту нейроваскулярного юніту. Лівообертальний ізомер аргініну рослинного походження потенційно може захищати органи-мішені артеріальної гіпертензії, у тому числі - головний мозок. L-аргінін покращує функцію ендотелію, достовірно знижує індекс периферичного судинного опору інтракраніальних артерій.
- Церебральна хвороба дрібних судин – це термін, який об’єднує патологічні процеси впливу на паренхімальний кровообіг мозку. Зміни мікроваскулярної системи головного мозку призводять до зниження церебральної перфузії, хронічної гіпоперфузії і втрати адаптивних реакцій. В результаті здатність адекватно забезпечувати мозок необхідними поживними речовинами значно порушується, що призводить до інсульту, ушкодження мозку, зниження когнітивних здібностей і деменції. Пентоксифілін у вигляді готової форми випуску поліпшує реологічні властивості та мікроциркуляцію; оригінальний L-аргінін – покращення церебральної гемодинаміки шляхом активації ендотелійзалежного механізму вазодилятації та забезпечення фізіологічної ангіопротекції. Метаболізм в ураженій мозковій тканині можна покращити за допомогою Лодиксему – універсального органопротектору з ефектом денного транквілізатора. Комбінація електролітів й цитиколіну забезпечує подвійну модуляцію передачі нервового імпульсу, таким чином, відновлює когнітивні та моторні функції ЦНС.
Завантажити текст Резолюції можна за посиланням.
🎬 Не було можливості подивитись усі доповіді? Перегляньте запис телемосту:
❗ Рекомендуємо підписатися на нашу Facebook-сторінку та YouTube-канал – він регулярно поповнюється цікавими та актуальними доповідями відомих українських та міжнародних спікерів зі сфери медицини.
Реєструвалися на наші заходи раніше?
Підпишіться на VIBER-ВOT «Infusiontherapy» – отримуйте актуальну інформацію, цікаві анонси та новини на тему інфузійної терапії! Для початку роботи в чат-боті, надішліть будь-яке повідомлення після підписки.